Rail Nation v průběhu historie

 • Část první


  Prolog:


  Vzhled depa byl kompletně přepracován a nyní odráží dobu, v níž bylo používáno. Rádi bychom využili tuto příležitost a řekli vám něco o fascinující historii lokomotiv.  Nastupte si, prosím!


  Pozor na schody. Pokračujte do uličky vlevo. Vpravo jsou dveře do vašeho kupé. Vstupte dovnitř, uložte si zavazadlo a posaďte se. Je čas na odpočinek. Opřete se, natáhněte si nohy, položte si ruce na opěradla a podívejte se z okna. Právě začíná výlet do historie s Rail Nation.


  1. epocha:
  Kolem let 1825–1925


  Už je téměř noc, ale není tma. Z oken továren je vidět mihotající se světlo a z komínů stoupají velká oblaka kouře nad město. Industrializace změní lidstvo navždy.


  Na severovýchodě Anglie, mezi Stocktonem a Darlingtonem, se v roce 1825 uskuteční první přeprava cestujících vůbec. K přepravě slouží lokomotiva pojmenovaná „No. 1“ na železniční trati, o jejíž postavení se zasloužil Edward Pease. Poblíž kolejí jsou hloučky lidí, kteří žasnou a oslavují historickou událost.


  Mezitím v jiném koutě světa tisíce lidí míří zkusit své štěstí na nedávno objevená ložiska zlata. Zlatá horečka si v 19. století plně podmanila Spojené státy.


  DeWitt Clinton je první americkou lokomotivou, která zahajuje provoz v roce 1831 a cestuje mezi městy Albany a Schenectady ohromnou rychlostí 50 km/h. Cestující sedí jak ve vagónech, tak i na nich – trend, který v éře parních lokomotiv nepřežije příliš dlouho. V tom samém roce se otevírá i první trať v kontinentální Evropě – ve Francii, mezi Saint Étienne a Lyonem.


  V Belgii zahájí první parní lokomotiva provoz mezi Bruselem a Mechelenem v roce 1835. Krátce poté je postavena národní železniční síť, která je do poloviny 19. století považována za nejhustší železniční síť na kontinentu. V tu dobu je také zrozena nejstarší německá lokomotiva Adler (Orel).  Po konci americké občanské války se železniční průmysl stává druhým největším průmyslem v Americe. Lidé jako Edward Henry Harriman nebo Cornelius Vanderbilt se stávají železničními magnáty. Jednou z převládajících lokomotiv té doby je USRA 0-6-0.
  2. epocha:
  Kolem let 1920–1950


  20. století nezačíná úplně nejlépe: první světová válka devastuje národy a výrazně mění směřování historie.


  I železnice jsou ovlivněny rekonstrukcemi. Stejně jako města roste i potřeba přepravy a také parní lokomotivy samotné. Depa se tomu musí přizpůsobit: z dřevěných trámů se přechází na moderní ocelové.
  V roce 1938 se lokomotiva Mallard produkční řady LNER-Class A4 zapíše do historie rychlostním rekordem parních lokomotiv, který zůstává dodnes nepokořený: 201,2 km/h.  Ale ještě předtím, než se lidstvo zcela vzpamatuje z první světové války, začne druhá světová válka. Evropské vlaky jsou opět využívány k válečným účelům.


  V jiných částech světa se železniční průmysl vyvíjí pozitivněji. Americká lokomotiva PRR-Class T1 se v roce 1942 stane jednou z nejvýkonnějších a nejrychlejších parních lokomotiv.
  Na jih od rovníku se ale také nezahálí. Lokomotivy typu NSWGR-Class AD60 přepravují především uhlí a rudu v Austrálii a v roce 1952 jsou nejtěžšími parními lokomotivami na jižní polokouli.


  I přes všechny negativní události v Evropě je růst lokomotiv nezastavitelný a blížíme se k další epoše.

 • Část druhá  Držte se pevně, zrychlujeme! Lesy a pole se začínají míhat za okny mnohem rychleji. Čím dál častěji se objevují menší města. I přesto, že jedeme rychleji, je v kupé čím dál tišeji. Výlet s Rail Nation pokračuje.


  3. epocha:
  Kolem let 1945–1970


  Scenérie se opět rozjasňují. Dochází ke změnám. Ty mají vliv i na lokomotivy, protože staré parní lokomotivy jsou nahrazeny moderními dieselovými stroji. Tato evoluce se odráží i v našem depu. Moderní střešní okna umožňují lokomotivám zazářit v jasném světle.


  Němečtí fotbaloví mistři světa z roku 1954 cestují domů ve vlaku taženém dieselovou lokomotivou DB řady VT 08.


  Evropa se v roce 1957 sbližuje a vzniká mnoho nových železničních služeb, mezi nimiž vede Trans Europe Express. Cestující nyní můžou jezdit po Evropě ve vlacích s exkluzivní první třídou.
  Lokomotiva ALCO RS-3 také dobývá celý kontinent, konkrétně Ameriku. V roce 1950 lokomotivy patřící American Locomotive Company propojí Kanadu, Spojené státy, Mexiko a Brazílii.


  A zatímco v roce 1969 první člověk kráčí po Měsíci, francouzští inženýři začínají vyvíjet experimentální aerodynamický vlak, který později pod jménem TGV významně ovlivní železniční dopravu.  4. epocha:
  Kolem let 1970–1990


  Neustále se zrychlující technologický proces má velký vliv i na lokomotivy. Výkonné dieselové lokomotivy fungují vedle nejmodernějších dieselelektrických lokomotiv. Depo se rozrůstá do všech směrů, aby se do něj vešly všechny lokomotivy.


  Pozor, před námi je zatáčka! Ale místo toho, aby vás odstředivá síla táhla ze sedadla, zatímco po kupé létají zavazadla, vše zůstává bezpečně na svém místě. Krajina za oknem se zdá být lehce nakloněná.


  Jednou z prvních lokomotiv, která využívala naklápěcí technologii, je UAC Turbotrain z roku 1968. Tato aerodynamická lokomotiva si držela své tempo i v zatáčkách a přepravovala pasažéry v USA a Kanadě do jejich cíle vysokou rychlostí.
  S ohromujícím výkonem 6000 koní je lokomotiva GE AC6000CW z roku 1995 jednou z nejvýkonnějších jednomotorových dieselových lokomotiv na světě. Stále je využívána na kolejích po celém světě.


  Lokomotiva EMD JT42CWR je hráčům Rail Nation známá především jako Poseidón. V letech 1998 až 2016 je vyrobeno ohromujících 651 kusů této lokomotivy, které jsou posílány po celé Evropě. Tato lokomotiva je v provozu dodnes.  Naše lokomotivy putují rychle a plynule po kolejích historie. Další zastávka: dnešní svět!

 • Část třetí  5. epocha:
  Kolem let 1919–2013


  Znenadání je ticho. Jen pohled ven z okna naznačuje, že stále cestujete. Krajina ubíhá velmi rychle. Vaše sedadlo je pohodlnější než kdy předtím. Vítejte v moderní době!


  Lokomotivy jsou nyní poháněné elektřinou a vypadají jako mistrovská díla technologie. Nad nádražím se tyčí mrakodrapy. V architektuře převládá sklo.


  Nejprve se vrátíme do 50. let 20. století, v nichž byly položeny první základy moderních lokomotiv. V roce 1955 francouzská produkční řada SNCF BB 9004 vytvořila světový rekord pro vlaky rychlostí 331 km/h – v té době to byla opravdu neskutečná rychlost.  Řada BB 7200, která byla vyráběna do roku 1985, také pochází z Francie. Charakteristický předek od designéra Paula Arzense získal přezdívku „Nez Cassé“, která se dá přeložit jako „Zlomený nos“.  Jednou z nejcharakterističtějších produkčních řad v Rail Nation je pár „Krokodýlů“, kteří byli vyráběni od roku 1919 a zůstali v provozu až do 80. let. Řada Ce 6/8, původní Krokodýl, byla navržena ve Švýcarsku pro přepravu těžkého nákladu na příkré Gotthardské železnici.


  „Německý Krokodýl“, který je v Rail Nation k dispozici jako produkční řada pro Leviathana, slouží v aktivním provozu až do 90. let. Zachované lokomotivy nicméně dodnes slouží jako zdroje náhradních dílů, nebo jsou vystaveny v muzeích.
  Další pozoruhodnou lokomotivou z tohoto období je TGV Sud-Est se svou výraznou oranžovou barvou. Vysokorychlostní vlak z první generace řady TGV je využíván především na trati mezi Paříží a Lyonem až do svého vyřazení v roce 2013.
  6. epocha:
  Zhruba od roku 1994 až dodnes


  Vjíždíme do tunelu. Dejte si kávu a opřete se v sedadle. Jasné světlo vás ve chvíli, kdy vlak vyjede z tunelu, na moment oslepí, ale pak vidíte novou scenérii. Vlak projíždí velkou metropolí. Vlevo i vpravo ubíhají futuristické budovy. Jsme v poslední epoše Rail Nation.


  Od začátku 21. století je vyvíjen Bombardier Traxx, který je v aktivním provozu v 17 různých zemích. V Rail Nation je možné zahlédnout i řadu 145.  První čínskou lokomotivou v Rail Nation je HXD2 patřící čínským drahám, jejíž design je založen na francouzské lokomotivě Alstom Prima.  Nejlepší lokomotivy této moderní doby lze najít mezi osobními vlaky a lokomotivami. Začíná to Pendolinem, vlajkovou lodí polské železniční asociace PKP. Tato lokomotiva je vyráběna francouzskou společností Alstom. V roce 2014 představila společnost PKP nejnovější generaci. Bohužel tento vlak nemůže v Polsku svůj výkon využít naplno, jelikož maximální rychlost je omezena na 200 km/h.  Lokomotiva Sapsan, která se používá v Rusku, je vyráběna německou společností Siemens a je založena na vlaku ICE 3, který provozují Deutsche Bahn. Je upravena pro ruský rozchod kolejí a klimatické podmínky v regionu.  Šinkansen je nástupce experimentálního vlaku FASTECH 360 z roku 2005. Jak prototyp, tak i finální vlak mají aerodynamický design, který pomáhá především eliminovat pístový efekt v tunelech.
  Blížíme se ke konci našeho výletu, vlak zpomaluje a pak zastaví ve stanici. Můžete se zvednout, protáhnout se a opustit kupé. Doufáme, že jste si jízdu užili a jste – stejně jako my – zvědaví, jaký bude další vývoj železniční dopravy.

 • The last reply was more than 180 days ago, this thread is most likely obsolete. It is recommended to create a new thread instead.

  The maximum number of attachments: 10
  Maximum File Size: 1 MB
  Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, zip