Kapitola první: Zamčený

• Kapitola první: Zamčený

(Přečtěte si prosím pravidla výzvy zde)

Znovu jsem si přečetl text na zámku: „Pouze Mistr tajemství má klíč k tomuto zámku.“ Netušil jsem, kdo má být tím Mistrem tajemství, ale musel jsem ho najít. Doufám, že je v tomhle vlaku. Rozhlédl jsem se po prázdném vagónu, v němž jsem se probudil. Všechna sedadla byla úplně prázdná. Až na jedno... Na jednom ze sedadel něco leželo. Když jsem přišel blíž, zjistil jsem, že to je jízdenka politá kávou. Nebylo tak možné vyčíst z ní počáteční a cílovou stanici, ale viděl jsem, že byla vystavena docela nedávno: 14. června 1911. Na malém stolku poblíž sedadla stály dva prázdné šálky. A na vedlejším stolku ležel starý a zaprášený dřevěný abakus.

Vypadalo to, že se ho už roky nikdo nedotkl. V rohu bylo drobným písmem napsáno „Fatto In Italia“. Zkusil jsem abakus zvednout, ale ani se nehnul, jako kdyby ho někdo ke stolku přilepil. Vypadalo to, že ve vagónu není nic užitečného. Procházel jsem dál vagónem, dokud jsem nedošel k oranžovým dveřím na druhé straně, které vedly do druhého vagónu. Zatlačil jsem, ale ani se nehnuly... Byl jsem tu zamčen!

Ch11.png

Jak dveře do kabiny strojvedoucího, tak i dveře do zbytku vlaku byly zamčeny. Uvědomil jsem si, že dveře do druhého vagónu a abakus mají stejnou barvu. Možná dokonce i byly ze stejného materiálu. Že by tu bylo nějaké spojení mezi těmi dveřmi a abakusem? Možná že když posunu kuličky na abakusu v nějakém určitém pořadí, dveře se otevřou?

Ch12.png

Úkol: Zjisti, kolik kuliček v každé řadě je potřeba posunout na pravou stranu abakusu.

• 8689493821 nebo 2421617289. Máte zadání neurčité, protože není jasné, zda máte na mysli arabský nebo evropský způsob zápisu - zleva či zprava? To se vám moc nepovedlo. D!/M2-Y= 14!/(6)2-1911 = 2421617289

• Ahoj, jen drobná poznámka: vaše komentáře jsou viditelné všem, takže pokud zveřejníte své řešení, pomáháte tím soupeřům.

Klidně využívejte téma na diskusi, komentáře, spolupráci s ostatními hráči apod., jen počítejte s tím, že tím někomu můžete napovědět.