Kapitola třetí

 • 27. listopadu 2002


  Občas přemýšlím nad tím, jestli jsem tenkrát opravdu udělal správné rozhodnutí. Během posledních šesti let jsem se stal nejlepším mechanikem ve firmě. Měl jsem skvělého šéfa, dobrý plat, jistou budoucnost a fajn kolegy. Nechtěl jsem se toho všeho vzdát, ale přesto jsem to udělal. Měl jsem prostě pocit, že tahle práce už mě nemohla naučit nic nového a nebyla pro mě dostatečnou výzvou.

  Pamatoval jsem si své dětské sny o tom, že se stanu vrcholovým manažerem, ale stojí za to vzdát se toho, co mám, jen proto, abych honil své sny, o nichž ani netuším, jestli se mi je vůbec podaří splnit? Nevím. Ale už jsem se rozhodl. Takže jsem zpátky u knih a studuju podnikovou ekonomiku na univerzitě. Kdoví, jak to dopadne. Každopádně teď se potřebuju soustředit. Připravuju se na svou první zkoušku. Schválně, jestli vyřeším tento úkol:


  decorative-line-break-29.png

  Úkol:

  Představte si, že pracujete ve středním managementu strojírenské firmy.

  Generální ředitel vás požádal o prezentaci nákupního plánu dílů pro stroje na příští rok. Pro pořízení několika dílů si můžete vybrat mezi třemi dodavateli:

  • Dodavatel „Mecha-Heads“ prodává své díly jen za 20 $ za kus, ale tyto díly mají poměrně krátkou životnost. Po průzkumu trhu jste také zjistili, že mnoho zákazníků hodnotí dochvilnost tohoto dodavatele 3 hvězdami z 5.
  • Dodavatel „Swiss Metal“ je poměrně drahý a prodává díly za 60 $ za kus, ale jejich výrobky mají nejlepší životnost. Zákazníci hodnotí jejich dochvilnost 4 hvězdami z 5.
  • Dodavatel „General Machines“ nabízí díly s průměrnou životností a cenou 40 $ za kus. I jejich dochvilnost je zákazníky hodnocena 4 hvězdami z 5.

  Váš generální ředitel by chtěl díly vysoké kvality, které jsou levné a dodávány včas. Bohužel ale není možné mít vše najednou. Pro ředitele je nízká cena dvakrát důležitější než včasné dodání a kvalita je dvakrát důležitější než cena.


  Musíte učinit rozhodnutí. Jakého dodavatele a proč byste zvolili na základě těchto informací?  Úkol: Vyřešte toto zadání

  • 3 body za správnou odpověď
  • 7 bodů za správnou analýzu


  decorative-line-break-29.png


 • Hodnocení kvalit jednotlivých firem = 1 - nejlepší na trhu 2 - nadprůměrná 3 - průměr 4 - podprůměr 5 - nejhorší


  Mecha Heads

  Cena = 1

  Kvalita = 5

  Doba dodání = 3


  Průměr = 3


  Swiss Metal

  Cena = 5

  Kvalita = 1

  Doba dodání = 2


  Průměr = 2,67


  General Machines

  Cena = 3

  Kvalita = 3

  DOba dodání = 2


  Průměr = 2,67


  Požadavky ředitele


  Doba dodání = 2x důležitost nižší ceny

  cena = 2x důležitost kvality


  Naprůměrnou životnost stanovíme na 5 let, průměrnou na 3 roky, podprůměrnou na 1 rok

  Firma Kvalita Cena za kus Náklady na provoz a opravy za 15 let
  Mecha Heads 1 rok 20 20*15 = 300
  Swiss Metal 5 let 60 3*60 = 180
  General Machines 3 roky 40 5*40 = 200


  Z daného vyplývá, že nejvhodnější firmou je Swiss Metal, která i přes nejvyšší cenu je v dlouhodobém horizontu nejúspornější variantou.

 • Pokud vezmeme v úvahu že životnost je stejně odstupňovaná jako cena, a důležitost je rozdělena životnost x 4, cena x2 , dochviolnost x1


  Mecha-Heads - cena 1, životnost 3, dochvilnost - 5/3 - celkem 4x3 + 2x1 + 5/3 = 15+2/3

  Swiss Metal - cena 3, životnost 1, dochvilnost - 5/4 - celkem 4x1 + 2x3 + 5/4 = 11+1/4

  General Machines - cena 2, životnost 2, dochvilnost - 5/4 - celkem 4x2 + 2x2 + 5/4 = 13+1/4


  Nejlépe vychází Swiss Metal a samozdřejmě budu učtovat cenu 80$ za kus a dvacku mi budou posílat na soukromý účet.