Kapitola čtvrtá

• 7. dubna 2009

Rodiče se dnes u mě zastavili na večeři. Tátovu obchodu se daří skvěle. Dobře jsme si popovídali o minulosti. Tenkrát, když jsem byl ještě mladý, často kritizovali má rozhodnutí, ale teď je pro mě povzbuzením slyšet, že jsou hrdí, jak jsem zvládl svou kariéru a úskalí univerzitního studia. Povykládal jsem jim o své současné práci u Apex Trains, což je jedna z největších firem provozujících vlaky. Pracuju ve středním managementu a mí spolupracovníci si mě váží. Občas je tahle funkce ale dost náročná. Musím pořád dělat rychlá rozhodnutí pod tlakem a drobné chyby můžou vést k velkým ztrátám. Někdy je to vážně vyčerpávající a říkám si, jestli chci tohle opravdu dělat až do konce života. Dneska se vyskytla další stresová situace, ale myslím, že jsem to zvládl dobře.

decorative-line-break-29.png

Plán:

• Expresní vlak Jumbo Jupiter s průměrnou cestovní rychlostí 300 km/h měl odjet ze Stroudfordu do Hicksburgu v 18:30.
    • Vzdálenost mezi městy je 620 km a na trase nejsou žádné zastávky.
    • Téměř všichni cestující mají v plánu po dojetí do Hicksburgu přestoupit na přípoj. Tento přípoj je také posledním vlakem dne v Hicksburgu a vždy odjíždí o půlnoci. Cestující tak potřebují dojet do Hicksburgu před půlnocí, jinak tam budou muset zůstat přes noc.

Mimořádná událost:

• Ještě před odjezdem se zjistilo, že jedna součástka lokomotivy vlaku Jumbo Jupiter je poškozená, takže vlak nemůže vyjet.
    • Je velmi důležité, aby se cestující dostali do Hicksburgu do půlnoci. Pokud prošvihnou přípoj z Hicksburgu, budou tam muset zůstat přes noc a firma bude muset zaplatit ubytování v hotelu. Odhadované náklady: 30 000 $

Možnosti:

1. Mechanik je připraven provést nouzovou opravu. Tato oprava způsobí 4hodinové zpoždění a cestující budou odškodněni vrácením 50 % ceny jízdného. Odhadované náklady: 8 000 $
    2. V případě úplného zrušení spoje bude potřeba vrátit plnou cenu jízdného.
    3. Další možností je výměna celého motoru. To způsobí 90minutové zpoždění, ale odhadovaná cena nového motoru je 12 000 $.
    4. Poslední možností je místo opravy expresu Jumbo Jupiter přesunout cestující do jiného vlaku. Vlak Napping Neptune by odjel včas (v 18:30), ale jeho rychlost dosahuje pouze 40 % rychlosti vlaku Jumbo Jupiter.

Jak byste se v této situaci rozhodli vy a proč?

Úkol: Vyřešte tuto situaci a vyberte nejlepší ze čtyř možností.

• 3 body za správnou odpověď
    • 7 bodů za správné vysvětlení

decorative-line-break-29.png

• VOLBA: Zvolil bych možnost 4 - náhradní vlak

VYSVĚTLENÍ:

Cestují dojedou do cíle včas - 23:40 - stihnou další spoj

Společnost nebude mít další náklady

Při volbě 2 by se nedostali do cíle + vracení jízdného

Při volbě 1. nebo 3. by strávili čas čekáním jako při volbě 4. Ale společnost by měla vedlejší náklady 8.000 + 1/2 jízdného, resp. 12.000

Joe Blackwater

M1.101

• obvyklý stav... ze Stroudfordu v 18:30 pojede vlak do 620 km vzdáleného Hicksburgu rychlostí 300km/h, v Hicksburgu bude za 2h 4 minut, tedy v 20:34.

Doneslo se mi, že náš vlajkový vlak, Jumbo Jupiter, je porouchaný, prý strojvůdce nemůže nastartovat..., zašel jsem za mechanikem a vzal ho s sebou abychom se tomu podívali na zoubek..., zatracená práce... Došli jsme do depa, a strojvůdce povídal svoji, že nemůže nastartovat... Mezitím se mechanik už hrabe v motoru a zkoumá, kde může být problém... Po chvíli mi povídá že je to něco v motoru, že se ulomila hřídel... Ptám se ho, kdy by to mohl spravit a jeho první odhad byl: "budu potřebovat tak 4 hodiny, ale nebude to ještě ono, do Hicksburgu to dojede, ale stejně budeme muset tomu udělat generálku... " "Cože?, 4 hodiny? a víš že do Hicksburgu je to přes dvě hodiny, takže do půlnoci tam nebudeme a budeme vracet jízdné a platit hotely?" prostě toto řešení jsem zamítl "Nepřijatelné, to už raději toto celé odpískám a vyplatím jim celé jízdné a ať si pro mě za mě nasedají do taxíků." mechanik se uchechtl: "Jo, taxíky s tryskovými motory:)), vždyť ve Strodfordu ani tolik taxíků není a zaměstnal bys je na celou noc, cesta tam a cesta zpátky." No naštěstí by toto nebyla moje práce...

Po chvilce váhání mi mechanik říká, že by byla ještě možnost, že mají rezervní motor, že by ho namontoval: "Ani by to nemuselo trval dlouho, vidím to tak na hoďku a půl" "A co Ti v tom brání, tak šup, rychle do toho", a mechanik: "No ale společnost by musela objednat další rezervní motor a ten taky není levný..., bude stát $12.000, takže neušetříme..." Ajaj, to se vedení nebude líbit, ale mohl bych oponovat, že to bylo jediné řešení, jak dostat ty lidi do Hicksburgu a to včas, byli by tam v 22:04, prostě 90minut zpoždění" Zatím si vesele nepískám, ale snad to půjde uhrát...

Už jsem na cestě do kanceláře, když jsem potkal starýho Billa, vytlemený od ucha k uchu: "Tak koukám, že dneska nějak nejedete? to i můj malý motoráček tam dojede dřív než to Vaše naleštěný, počkat, teď už vlastně ne, ale všude vychvalovaný Jumbo, co? No prostě jsi dojezdil mladej..." měl jsem sto chutí mu do toho úsměvu šlápnout, ale vnuknul mi myšlenku, a s tou by byl teprve vytlemený, no co dopřeji mu, buďto to s ním sekne, a já budu mít klid, a nebo se bude ještě týden za břicho popadat, jen to musím spočítat, jestli to má cenu... "A jak rychlá je ta tvá herka?" zuačínám jen tak z lehka. " No to víš , těch tvých 300 to není, něco málo pod půlku, 120 km/h." "Ksakru" zatímco mi to v hlavičce šrotuje, jestli je šance či ne, normálně bychom to jeli 2h4min, tohle je 2,5x pomalejší, takže 2,5x více času, to máme bratru nějakých 5h10m..., zbývá mi ještě 20 minut v Hicksburgu... hurá, a možná to bude i bez nákladů..., jak to na něj narafičit aby to vzal, no to je vlastě úplně jedno, toto bude dávat k dobrýmu ještě velmi dlouho, co živ bude že jeho Napping Neptune vozil pasažéry namísto našeho Jumba… ale já to budu mít u vedení vyžehlený...

měl jsem dobrý pocit, zarazil jsem mechanika... krásně jsem to vyřešil...

Táta už v dnešní době byl na mě hrdý, jak jsem se vypracoval, ale přesto mi nadhodil otázku, se kterou to ve mě hrklo.. "Pěkně jsi to vyřešil, ale doufám že jste odškodnili cestující, přece jenom, zaplatili si za ten Váš expres, a chtěli být doma brzy" můj dobrý pocit byl tatam... takový jsem být nechtěl...

• první otázka je kdy dojede vlak Jumbo Jupiter do Hicksburgu. Odpověď je , že cestu dlouhou 620km by měl ujet za 124min=2h4min.

Volím odpověď č.3 jelikož beru v potaz finanční stránku věci a prestiž firmy a v tomto případně mi varianta č.3 vyšla nejlépe

Vysvětlení:

1)Pokud by mechanik provedl nouzovou opravu zpoždění 4h + čas jízdy 2h 4min = 6h 4min vlak by nestihl dovést cestující na místo do půlnoci.Náklady by celkově vyšli na 50000$ ( odškodnění za jízdné 50% 8000$ a ubytování v hotelu 30000$ + následně by se musela stejně provést oprava za cca 12000 $ , aby vlak dál fungoval nehledě na nespokojenost cestujících , prestiž firmy, že by nestihli přípoj a museli by někde přespávat).

2)Zrušit spoj by firmu stál 16000 $ (50% je odhadem 8000 $ 100% je 16000 $) zase nehledě na nespokojenost cestujících a prestiž firmy

3)Nejlepší varianta kdy opravíme vlak za 12000 $ a i se zpožděním 90min=1h30min by vlak stihl dojet do cílové zastávky před půlnocí (zpoždění 1h30min + čas jízdy 2h4min = 3h34min odjezd je v 18h30min čas příjezdu vlaku by byl ve 22h4min )

4)Přesunout cestující na jiný vlak by sice pomohlo jelikož rychlost 2 vlaku je 40% oproti vlaku Jumbo Jupiter což je

průměr 120km/h a tento vlak by cestu dlouho 620km urazil za 5h10min a přijel by do cílové stanice ve 23h40min , ale pro cestující to znamená delší čas jízdy , kratší doba na přestup na přípoj a prestiž firmy.Počítám i s náklady pro firmu 12 000 $ kdy by firma stejně musela provést opravu vlaku Jumbo Jupiter pro další jízdy což je jako případ č.3 .

• odjezd z S v 18:30

odjezd z H v 24:00

300 km/h = 5 km/min.

trasa 620 km bude trvat 620/5 = 124 min = 2 hod 4 min

Varianta 1.

odjezd v 18:30 + 4 hodiny na výměnu = 22:30 +2:04 = 0:34 =náklady 30.000 $

Varianta 2.

50% ceny jízdného = 8000 $

100% ceny jízdného = 2x8000 = náklady 16.000 $

Varianta 3.

výměna motoru = 1:30

18:30 +1:30 + 2:04 = 22:04 = náklady 12.000 $

Varianta 4.

300...……...100%

x...……………..40%

x=120 km/h = 2 km/min

620/2 =310 min = 5:10

18:30 +5:10 = 23:40 = náklady 0 $

Nejvýhodnější variantou je využít pomalejšího spoje. Cestující dorazí do přestupní stanice v 23:40 a stihnou přestoupit na vlak odjíždějící o půlnoci. Železniční společnost to nebude stát žádné náklady navíc, pokud se v budoucnu nerozhodnout opravit rozbitý vlak Jumbo.

• Vybrala bych možnost 4. Poslední možností je místo opravy expresu Jumbo Jupiter přesunout cestující do jiného vlaku. Vlak Napping Neptune by odjel včas (v 18:30), ale jeho rychlost dosahuje pouze 40 % rychlosti vlaku Jumbo Jupiter.

Jumbo Jupiter potřebuje na překonání vzálenosti 2,067 hodiny (620/300)

Rychlost Napping Neptune je 40% ze 300 = (300/100*40) = 120 km/hod

Napping Neptune potřebuje na překonání vzálenosti 5,167 (620/120)

(18:30) = 18,5

18,5 + 5,167 = 23,667 = čas dojezdu je cca 23:40, tedy stihnou vlak v Hicksburgu, který odjíždí o půlnoci (24:00)

• Při rychlosti 300km bude cesta trvat 2h a 4min, plánovaný příjezd 20:34

možnost 1 - náklady za 50% lístku - 8000, náklady za ubytování 30 000 (příjezd 0:34)

možnost 2 - náklady za lístek 16 000.

možnost 3 - motor 12 000 (příjezd 22:04)

možnost 4 - rychlost 120km/h , doba jízdy 5h 10min, příjezd 23:40

nejlépe vychází 4. možnost, ale pouze za předpokladu že přistavení nové mašiny nebude vyžadovat žádné naklady navíc a oprava té poškozené (která se tak jako tak musí opravit) také ne.

Nejlepší by ale bylo vykašlat se na bezpočnostní předpisy a odjet i s poškozenou součástkou, v případě nehody by pojišťovna zatáhla cenu celého vlaku :-)