Rady na dobry początek

⚙️🔧 Do you want to have an early look on the upcoming HTML5 update? Join the PTR ➡️HERE⬅️ ! 🔧⚙️


 • Witajcie!


  Dziś, w drodze do pracy usłyszałem wywiad z młodym przedsiębiorcą. Byłem zaskoczony jego opowieścią, o tym jak zakładał własny biznes. Ja wspinałem się po szczeblach kariery istniejącej firmy i z wieloma sprawami nigdy nie musiałem się zetknąć.


  Czasem zastanawiam się, czy nie rozpocząć nowego rozdziału w swoim życiu, z nowym biznesem… a po dzisiejszym wywiadzie wiem, że sporo muszę się jeszcze nauczyć…


  Wielu z was zapewne ma doświadczenie z własnymi biznesami, chciałem zachęcić Was, do podzielenia się radami i doświadczeniami z tego właśnie etapu, etapu budowania własnej firmy.


  Jakie rady mielibyście dla mnie, dla osoby zakładającej nową firmę, od zera?


  Z pozdrowieniami

  Adam

 • Adam


  O ile nie jesteś bootem i nie zakładasz wątków żeby tylko zapełnić forum to przeczytaj uważnie poniższe:


  Po pierwsze, nie zdradzaj nikomu w jaki sposób zakładasz i organizujesz firmę, jakie rozwiązania planujesz w motywowaniu swoich ludzi, jak chcesz tworzyć dobrą atmosferę w zespole, co będzie Twoim priorytetem w firmie i na co kładziesz szczególny nacisk w swojej branży - bo Cię konkurencja zje na śniadanie.


  Po drugie - jak ognia unikaj rozmów z ludźmi , którzy chcieliby tylko dobrej rady od Ciebie jak zbudować dobrą firmę, bo będzie dokładnie jak powyżej.


  Wtedy masz szansę na sukces.

 • Witam,


  nie jestem botem, jestem taką samą osobą jak Ty i inni gracze na tym forum. Po prostu Adam.

  Nie zapycham również forum, traktuje forum jako miejsce, gdzie mogę porozmawiać na interesujące mnie tematy z innymi. Sądzę również, że i inni mogą skorzystać z treści, które się pojawią w co wtorkowych moich przemyśleniach. Życie to nie tylko ta gra... a że na forum mały ruch, porozmawiać można o wszystkim.


  Z Twojej wypowiedzi płynie smuty wniosek, że prowadzenie biznesu musi być przepełnione nieufnością, niemal strachem przed konkurencją. Czy zatem nie ma szans na prowadzenie biznesu i czerpanie z tego radości dzień po dniu, tylko zamartwienie się, czy czego komuś za dużo nie powiedziałem lub pokazałem?  Adam

 • Super, że człowiek z krwi i kości.


  Na luksus podzielenia się doświadczeniami może sobie pozwolić tylko kilka osób i to w bardzo ograniczonym zakresie. Masz przykład Microsoftu.

  Bil Gates nikomu i z niczego się nie zwierza w zakresie biznesu. Spraw prywatnych tym bardziej.


  Jeśli już prowadzi jakiś wykład to tak ogólny , że nic z niego kompletnie nie wynika.


  A jest chyba najlepszy w powyższymm temacie.


  Mnie uczono że przykład trzeba brać z najlepszych, i nie ma to nic wspólnego z jakimś wyimaginowanym strachem, tylko realną oceną sytuacji.


  Chcesz mieć biznes, musisz sam wpaść na pomysł, nikt Ci nie poda tego na talerzu, a jak Ty to zrobisz, to już możesz zmieniać branżę, albo szukac pracy na etacie w państwowej firmie.

 • Przemyślałem Twoje wpisy. Jest w tym wiele prawdy. Choć akurat założyciel Microsoftu nie ma się z czego zwierzać, bo jego metoda była prosta, kupić gotowca, podrasować, sprzedać i żyć z licencji. W jego biznesie nie ma większych tajemnic. Miał to szczęście, że trafił na czasy w których pojawił się kompletnie nowy produkt (komputer osobisty), który nie miał systemu, a on wprowadził w błąd producenta, twierdząc, że go ma (był to BASIC). Potem znów, dowiedział się, że IBM szuka systemu, zatem kupił QDOS, podrasował, zmienił nazwę na MS-DOS, spisał kontrakty dające mu nieskończony przypływ gotówki z licencji. I tak w koło.


  Kiedyś ktoś dał mi taką radę: najpierw klienci, a potem firma. Niewiele zdradził, a wiele dał do myślenia.


  Adam

 • przydałaby się też jakaś nazwa i to przemyślana. Również należy zaplanować co i jak chce się robić. Czy to będą usługi czy produkty. Wybrać grupę docelową, wyznaczyć cele firmy. Przyjrzeć się konkurencji jak sobie radzą na rynku i dlaczego im się powodzi, co byś mógł poprawić w ich działaniu i dlaczego będziesz wyróżniał się na ich tle. Zaplanuj budżet i także weź pod uwagę to iż przez pierwsze miesiące możesz nie zarabiać a składki trzeba płacić.

  A to jest dopiero początek