Platform X - Intră într-o nouă dimensiune!

• Dragă jucător,

Ceva ciudat s-a întâmplat în această dimineață. Atunci când ai intrat în biroul din gara ta, ai văzut ceva ciudat. În mijlocului mesei se află o scrisoare înfășurată într-o hârtie albastră.

Pe ea este gravat un simbol familiar. O arcadă, simbolul celei mai faimoase echipe de exploratori din lume cunoscută doar sub numele de echipa X.

Emoționat, ai deschis scrisoarea și ai citit următoarele:

Salutare,

Am lucrat la un proiect top-secret în ultimele câteva luni și suntem în sfârșit gata să îl anunțăm lumii. Am reușit să construim un portal de lucru durabil pentru a trece într-o nouă dimensiune!

Această lume nouă este foarte asemănătoare cu a noastră, însă legile naturii sunt diferite acolo. Ele sunt adesea răsucite sau complet distorsionate.

A trebuit să ne adaptăm și să învățăm multe, dar, în cele din urmă, am reușit să construim așezări în această nouă dimensiune, care sunt gata să fie colonizate.

În curând, această poartă va deveni accesibilă publicului în noua noastră gară, care va fi cunoscută ca locul de naștere al reinventării călătoriilor feroviare și un loc de oportunitate infinită!

Platform X.

Acum, deoarece oamenii din întreaga lume vor coloniza așezările noastre, trebuie să le aprovizionăm. Pentru asta, avem nevoie de aventurieri cu experiență, foarte profesioniști, capabili să învețe și să se adapteze noilor reguli ale acestei lumi. Bărbați și femei dornici să conteste granițele, fără teama de necunoscut.

Acesta este motivul pentru care ți-am trimis această invitație - am auzit că ești unul dintre cei mai buni exploratori din lume, așa că ne-am dori să îți urăm bun venit în platforma X.

În plus, dorim să îți oferim oportunitatea unei subvenții pentru a iniția asociația ta feroviară în această nouă lume.

Din păcate, bugetul este limitat și nu-i putem subvenționa decât pe cei mai buni. Poate că ai o reputație mare, însă, dorim să ne demostrezi că ești cel mai potrivit pentru această misiune. Mai jos vei găsi câteva ghicitori pe care trebuie să le rezolvi pentru a-ți dovedi abilitățile. Rezolvă ghicitorile, notează-ți răspunsul folosind următorul format 1 A, 2 C etc.

Ai timp până la deschiderea „Platform X”.

Prezintă-te cu invitația și cu testul rezolvat, și îți vom deschide porțile către o nouă lume!

Mult noroc și salutări,

Echipa X.

Informații

• Poți participa până pe 27.10.2020, ora 23.59.
    • Poți participa o singură dată. Vom colecta toate postările de pe toate domeniile și vom premia 25 de jucători (în total) cu câte 200 Aur, care poate fi folosit pe serverul Platform X.
    • Menționează în mesajul tău pe care server PX vei juca și va trebui să îți creezi avatarul pe acel server în primele 3 zile de la start.
    • Răspunsurile vor fi moderate. Prin urmare, nu vor fi vizible decât după finalizarea concursului.
    • Vom adăuga Aurul îmi primele 3 zile de la startul serverului.

• Ghicitoarea 1

Leonie are 12 ani. Ea este de 3 ori mai mare decât fratele ei. Câți ani va avea Leonie atunci când ea va fi de două ori mai mare decât fratele ei?

A. 10

B. 14

C. 16

D. 22

E. 26

• Ghicitoarea 3

Câte pătrate există în această imagine?

dDPJRgd.png

La această ghicitoare, răspunsul tău trebuie să fie în formatul: 3. xx (unde xx reprezintă numărul de pătrate pe care le-ai găsit)

• Ghicitoarea 4

Orașul xx mai are nevoie de 22 tone de minereu de fier. Corbul poate transporta doar 4 t la un moment dat. De câte ori trebuie să vină și să plece?

A. 4

B. 5

C. 5,5

D. 6

E. 7

• Ghicitoarea 6

Doi bărbați încep să meargă către același punct. Merg în direcția opusă pentru o distanță de 4 metri, apoi se întorc la dreapta și merg 3 metri. Care este distanța în metri între ei?

A. 9

B. 10

C. 13

D. 14

E. 20

• Ghicitoarea 8

Lui Theo îi place numărul 9, dar nu și 8; Îi place 64, dar nu 65; Îi place și 729, dar nu și 730. Ce alt număr îi place?

A. 487

B. 577

C. 1156

D. 5687

E. 9875

• Ghicitoarea 9

A. Unele trenuri negre sunt diesel
    B. Trenurile roșii nu folosesc impulsionarea
    C. Toate trenurile roșii nu folosesc impulsionarea

D. Niciuna de mai sus

• Bună ziua Yaenara,

Răspunsurile corecte la întrebările din concursul de mai sus sunt:

1.C, 2.E, 3.50, 4.D, 5.B, 6.D, 7.A, 8.C, 9.D, 10.B.

Voi juca pe serverul Platform X Rosen (International), care ia startul în data de 29 octombrie 2020.

Mulțumesc pentru joc. Îți doresc o zi minunată!

Cu respect,

Lacidd23 :)

PS: Îmi pare rău, că se arhivează Forumul românesc și că încetează activitatea ta de “Community Manager Rail Nation RO” începând cu 1 noiembrie 2020. Îți doresc în continuare succese și noi posibilități. :saint:

• Hello all!

It took a little longer to check all entries, but we found the 25 global winners.

Two players answered all 10 questions correctly! The remaining winners were randomly selected from all players who answered 9 of the 10 questions correctly.

Correct answers Avatar name Domain participated
    10 Kheo Na Khitai DE
    10 Kizilalev COM
    9 Naike
    NL
    9 Lacidd23 RO
    9 Sacroima FR
    9 Шелест© RU
    9 Alex Paen RU
    9 Oksi Gen RU
    9 Ratlein RU
    9 Fer939 ES
    9 Siretfel GR
    9 Greta Rita PL
    9 Gieffe IT
    9 Igorcho IT
    9 Mira1975 CZ
    9 Fremen1 CZ
    9 Juren CZ
    9 Flopuppe73 DE
    9 Taigawutz2311 DE
    9 Tvaika COM
    9 Kjeldor COM
    9 Bricolico COM
    9 Ferro carril COM
    9 Shedonist COM
    9 Zoo70 COM

Congratulations! You all get 200 Gold deposited on a Platform X server of your choice. Lacidd23 please contact me via private message to get the gold booked. All other winners please contact your own Community Manager to get your Gold.

Here is the correct solution of the riddles of this contest:

1. C
    2. E
    3. 16
    4. D
    5. B
    6. D
    7. A
    8. C
    9. D
    10. B

Thank you for your participation and see you next time.

Your Rail Nation team