Platform X: Titans of Economy - Reportáž hráče Hub3rt

• Hráč Hub3rt nám zaslal reportáž ve které hodnotí průběh predešlého kola Platform X:Titan of Economy. Jeho hezkou essay si můžete pročíst níže:

Další X: „Tak se nám to poněkud zvrhlo“.

Tak nám skončilo další Xko s podtitulem Titans of economy. Hra byla upravena tak, aby si každý mohl rychle vydělat. K továrnám se dalo přijet vlakem mnohem rychleji. Na druhou stranu vytížené podniky měly pořádně velkou čekací dobu. K tomu byly přidány další možnosti, jak si ještě více přilepšit. Osobnosti poskytovali větší bonus nebo větší slevu a licence poskytovali větší dodatečný příjem.

Tentokrát bude reportáž poněkud skromnější. Minule to bylo na delší povídání. Začnu nejdříve tím, co mě nejvíce štvalo. Nejotravnější chyby. Hitparádu vyhrává chyba, která spočívá v tom, že v nastavení jízdního plánu byl chybný údaj o délce jízdy. Uvedený čas neodpovídal reálné délce jízdy. To komplikovalo plán cestovky, protože vlak se často vracel až po přepočtu, což vám bralo tržby. Obzvláště, pokud byla obrátka vyšší než 15 minut. Další chyba souvisela se ziskem vlaku. Správný finanční údaj byl v menu detail vlaku: obrat za poslední hodinu. Na ostatních místech tento údaj opět neodpovídal realitě. To zase komplikovalo plánování. Pokud vám hra oznámila, že za hodinu vyděláte nějaký obnos, a vy jste po hodině našli v kase o 20-40% jinou částku, komplikovalo to další rozhodování. Jiná ťafka spočívala v nemožnosti sledovat protihráče, pokud jste stavěli koleje. Když sháníte informace o konkurentech, je to velice nepříjemný efekt. Výčet největších problému uzavírám přesunem vlaků do a z muzea. Pokud jste umístili vlak s nastaveným jízdním plánem do muzea, vlaky uvízly v prázdnotě. Jediné, co pomohlo, byl reload hry. Což je otravné, pokud zrovna honíte čas třeba kvůli soutěžím. Reloadu jste se vyhnuli, pokud jste před tím vlak nechali zaparkovat do města.

No ale zpátky ke hře. Tentokrát bylo k dispozici opravdu spoustu peněz a velké slevy od osobností. Hra byla mimořádně vhodná pro úplné začátečníky. Špatné rozhodnutí tak nebolelo, a dalo se i více experimentovat. Kasa byla pořád plná. Mě se už druhý den podařilo připojit deset měst. 90% sleva za připojení města, byla asi nejmocnější osobnost, a současně prokletí tohoto světa. Titánské výdělky padaly už na začátku hry. Mě osobně se podařilo vydělat jedním Chrtem i 450 000 za hodinu. Zásobitelé města si tentokrát přišli také na své. Pokud si asociace pořídila všechny osobnosti na zboží, které bylo v integračním řetězci, vydělali stejně nebo i více, než přepravou cestujících. Navíc pro osobáky bylo nutné hledat každou hodinu lukrativní trasy, kdežto dovážka zboží byla herně méně náročná. A lukrativní trasy pro cestující mizely velmi rychle. A tady bych mohl klidně skončit. Já jsem měl na konci druhé epochy připojenou celou mapu. Od té doby jsem už jen zahušťoval síť. Dalo by se říci nuda. Přidal jsem se do asociace 0_o, která měla nejlepší předpoklady vyhrát hru. Třetí i částečná čtvrtá epocha byla ještě zajímavá. Města se rozvíjela. Já přes den vydělával a přes noc získával prestiž. Ale pak se to zvrhlo. Spousta hráčů si během čtvrté epochy propojila většinu mapy, a pak to začalo. Nájezdy hlava/nehlava na podniky za účelem drancování prestiže. A od té doby už hra pouze upadala. Většina totiž zjistila, že nejvíce prestiže se dá vydělat na soutěžích. A tím to začalo. Jelikož všichni byli všude, začali za účelem výhry v soutěži házet do podniku investy, aby měli kratší čas a vyšší šanci na výhru. A to se stalo prokletím hry. Vše navíc umocněno extra denním bonusem navyšující výhry o 100%. Tímto způsobem šlo nahrát opravdu velmi mnoho prestiže i peněz. Denní tituly se tak staly bezcennými cetkami. Vyhrajete denně 3-5 soutěží a máte více prestiže než za celodenní závoz požadovaného zboží nebo jakýkoliv titul. Pokud stejný princip bude i v druhém kole, určitě doporučuji, co nejdříve expandovat. Neutrácejte miliony za poloviční čekačku a jiné podobné finanční nesmysly kvůli prestiži. Soutěžte, je to zdarma, a vydělává to nejvíce prestiže. Já jsem tímto způsobem získal 909 651 prestiže. Za transporty 718 652. A z kategorie Různé (tituly, bonusy osobnosti, extra bonus a jiné) 170 290. Celkově necelé dva miliony prestiže. Denní extra bonusy a častá aukce osobností ovšem ve hře výrazně zvýšila efekt náhody, který se mě osobně nelíbí. Můžete mít důmyslnou strategii, ale když má protivník „štěstí“ a hra mu naděluje bonusy, které mu dávají velkou výhodu a vy na to jen bezmocně koukáte, je vám strategie a taktika k ničemu a připadáte si jako v kasinu.

Na závěr ještě účinkování v asociaci. Celou hru se držela na prvním místě. V osobnostech soutěžila převážně s asociací Monorails. Obě asociace měly silné zázemí. A to se projevovalo v cenách osobností. Já sám jsem dal na osobnosti za celou hru přes pět miliard. Celkově jsem si za celou hru vydělal 14,3 miliardy. A to jsem od čtvrté epochy zaměřil primárně na prestiž. Dalo by se vydělat klidně i 25 miliard. V každé asociaci bylo několik prestižních hráčů, kteří hnali svůj tým dopředu. Tempo se zrychlovalo, a pokud jste si chtěli dát nějaký den pauzu, výpadek se okamžitě projevil v prestižním skóre. Naše asociace před finále vedla o 51 000 prestižních asociačních bodů. Bohužel vedení asociace učinilo špatné rozhodnutí pro finále. Hra totiž rozdávala bonus 50 000 prestižních bodů, pokud vaše domovské město zvítězí. Původně tedy všichni měli nastavit stejné domovské město, jako hráči asociace Monorails. To se však nestalo. Většina nastavila Lolkin, které se vedení, pro mě ze záhadných důvodů, rozhodlo podporovat. Já jsem navrhoval, abychom jezdili ve stejné metropoli jako Monorails. Tedy Rocksdale. Tím bychom si zaručili udržení náskoku, ať by hra dopadla jakkoliv. Bohužel se tak nestalo.

Začalo finále. Tentokrát nebylo ničím výjimečným ani zajímavým. První vstoupilo do finále Maybury s limitem 345k tun. Napojeno cca. 350 hráčů. To byl velmi vysoký limit. Další města na tom byla sice lépe, ale vždy to bylo nad 200k. Rocksdale začínalo u 180k. A v tom to bylo. Jelikož všichni byli všude, byli i vysoké limity, jenže pro město jezdilo reálně mnohem méně hráčů. První Maybury tak dokázalo navozit 1 zboží za hodinu. Navíc učinilo špatné rozhodnutí, když jako první zboží po prvním přepočtu neurčilo léky. Ty se totiž objevili až ve finále. Jelikož se je rozhodli vozit až později, měli smůlu. Mezitím byly továrny okupovány prestižními nájezdníky. K večeru zahájil Lolkin a naše asociace se přesunula tam. To bylo pro Maybury poněkud smolné, protože naše asociace měla ve finále jak podporu +60kmh od Wernera, tak i kratší čekačku. To fungovalo spolehlivě jako turbo a my navozili vždy nejvíce. Jenže po přesunu do Lolkinu se z toho Maybury složil. Nedokázal navozit stanovený limit. Nastaly hádky a jiné rozepře. Jelikož jsem nesouhlasil s tím, co asociace udělala, jezdil jsem primárně v Rocksdale. Po nějakém čase ovšem nastal zvrat, a pro mě opět nepochopitelný tah. Naše asociace se vrátila do Maybury. Poněkud nelogické, když si většina nastavila Lolkin jako domovské město. Nerozuměl jsem tomu. Rocksdale si v klidu zavážela rychlostí 3-4 zboží za hodinu s pomocí dvou nejsilnějších aso do té doby na 2 a 3 místě.

Zázraky se nekonaly, a tak zvítězilo Rocksdale třetí hodinu druhý finálový den. Metropoli se tedy podařilo zavést po 27 hodinách. Jelikož měla většina hráčů u nás v aso nastaveno Lolkin, prohrála svou první pozici v žebříčku asociací na samotném konci hry. Bylo to vlastní hloupostí. Celou hru na první pozici, ale bonus za vítěznou metropoli dodal asociaci 125 000 prestižních asociačních bodů, což katapultovalo Monorails na první místo. Ti získali 1 594 290, naše asociace 1 541 060. Bronz si odnáší Legie s 1 010 5 920 body. Já jsem vyhrál jednotlivce s necelými 2 miliony prestiže. Stříbro získal Serjius s 1 396 245 body a bronz si odnáší Igorchello za 1 120 655, oba z asociace Monorails.

Statistiky herního světa:

Free browser-based online strategy game - Rail Nation

Ikdyž hra měla poněkud tragický zvrat a dění na mapě později určovali jednotlivci, určitě všem doporučuji zahrát si druhé kolo. No, a pokud budete třeba čekat na soutěž, přepočet nebo jinou herní událost, můžete si také čas ukrátit stavěním vlastního vlaku ze známých kostek.

&thumbnail=1

Tvůrcům hry bych doporučoval přehodnotit výši slevy za připojení města, a příděl prestiže za výhru v soutěžích. Možná by stačilo, aby účast na soutěži vždy trvala alespoň sedm minut. Tím by bylo zaručeno, že by si nájezdníci museli vybrat, kde budou soutěžit, a nestačili by úspěšně jezdit ve více městech. Hra totiž generuje každých 10 minut 3-4 soutěže na mapě. Dále více využít institut domovského města. Každý by ho mohl změnit jen párkrát za hru, a na oplátku by činnosti v domovském městě byly honorovány větší odměnou.