Posts by Standouch

  Its been over a year since you switched from pretty well working game to this decading...im sorry but garbage. Not one update since has made the game more livable. When do we get:


  - better server stability/connectivity, esp. during weekends, city comps and endgame

  - fixed ingame forum and chat, as it is crucial for team game to have some means of communication

  - fixed all the error messages, that pop up out of nowhere, since the last patch im getting one even before i finish my first logging in

  - im not using mobile app to preserve my sanity, but im told that the situation there is much worse


  On one hand your service is getting worse and on the other you keep asking for more money. The pollux update was the last straw. At least third of my corp is quitting after this round, we are staying till endgame only not to screw up the rest of our guys. I also do wonder how the endgame will look like. Last time half of people got kicked and couldnt connect for couple of hours, so that was fun. During last year my server lost at least a third of its population.


  I have never played any game that would screw itself so hard.

  I´m not sure you got it all right with your formulation. Also I´m still not sure I get it right, so maybe this serves us both. I´m assuming you are blue.


  Monday:

  You haul required goods to a red city lvl 10. This city is giving the red faction 100 points towards faction score (10*level). You need to deliver at least 1 ton more than reds. Deliveries count from Monday 1:00 am till Thuesday 1:00 am (time can vary i think).

  City leveled up to 11, reds were awarded 10 perma points towards faction score (1 point per city level before level up), these points can never be lost. Reds are also awarded 10 points for city level (100 -> 110; 10*city level), these points can be lost.


  Thuesday:

  At 1:00 am the city will be the colour, whatever faction delivered more the previous day. Assuming blues managed to flip it. Blue faction (every blue player) gets a flat 50% bonus towards prestige points for all deliveries to all cities (no matter what colour). Everyone gets a 10% bonus towards prestige points for hauling to cities with their respective colour - reds for red cities and vice versa.

  For capturing the city blues get 110 points towards faction score (10*city level) and reds lose 110 points. These points can be lost, if reds recapture the city.

  City is again leveled up to level 12 and blues get 11 points towards faction score, which again can never be lost. Blues also get another 10 points, which can be lost (110 -> 120, 10*city level)


  Wednesday:

  At 1:00 am the city is flipped back to red. Reds get +50% towards prestige points. Reds also get 120 points towards faction score for city level blues lose those 120 points for city level.


  So the aftermath of this flip and flip back is:

  Reds get 120 points, that can be lost again, 20 more the before level ups.

  Reds get 10 perma points for leveling from 10 to 11.

  Blues get 11 perma points for leveling from 11 to 12.

  Both factions got +50% towards prestige points for deliveries. This bonus is awarded for every flipped city - 2 cities = +2*50%, 3 cities = +150% etc.


  My question here - if I´m red and I managed to get 1000 prestige points for hauling to red cities and 500 prestige points for hauling to blue cities - do I get 10% bonus out of1000 points or out of 1500 points? I suppose 1,1*1000 + 500 = 1600 points makes sense the most, but I´m not sure.


  Hopefully someone can confirm this, so that my curiosity is satisfied. I also hope that some in-game explanation were a lot more thorough, but its not a very pressing issue for me.

  Can you point me to a thread where an RN employee stated that?
  We have made an official post here, no mentions on your unhealthy part there.


  Your Video Limit Concerns: Rail Nation Team Response

  First update of 2021: A new feature is coming! - Free browser-based online strategy game - Rail Nation


  Article "Video Watch Limit", first paragraph, let me citate:


  "As we introduce the incredible Pollux, we need to make sure that we keep video watching fair for all, whilst discouraging unhealthy behaviour like watching several hundreds or even more than a thousand videos per day."

  Podařilo se mi přihlásit se asi po 30 minutách. Spočítal jsem lidi na surkách, které se jely před a po výpadku a na obou stranách chybělo asi 75% lidí. Před výpadkem jsme vedli o 2 surky a konečné skóre bylo 45:48 pro nás.


  Tvrdíš, že jste ztratili hodinu či více kvůli výpadku, pak jste z ničeho nic jeli mnohem rychleji než celou dobu a doháněli nás. Já tvrdím, že se jelo pořád stejně celou dobu, jediný rozdíl byl v tom, že jste přes noc nahnali ztrátu předchozího dne. Naopak si i myslím, že nebýt výpadku, byl by rozdíl ve skóre ještě vyšší, protože my celou dobu zvyšovali náskok. Ale to samozřejmě nedokážu nijak dokázat.

  A jaký byl stav před výpadkem? Protože jestli se pamatuji dobře, tak my zrovinka zavřeli 3. plato a stihli si rozjet první surku ze 4., když to vypadlo. A vám chybělo zavřít dvě surky ze 3. sady.


  Vedli jste dvakrát - na začátku o dvě surky, protože jste začali o 30 minut dřív. A pak ráno myslím o 3, když jste jeli ON o cca 3 hodiny déle jak my. To byly momenty vašeho největšího náskoku. Ale vždy jsme vás dohnali a předehnali. V době výpadku nebylo nic vyrovnané, měli jsme o 2 surky víc a otevřené nejlehčí plato.

  Tak dvě města vyhrát nemohla :) A průběh byl zhruba následovný - začali jste v 19:30, my ve 20:00 a v 1 ráno jsme vedli tak o 3 surky. My v 1 šli na OFF, vy jste jeli téměř nonstop (za což uznání) a v 8 ráno jste vedli myslím o 3. V době výpadku jsme opět vedli myslím o 2. V průběhu výpadku jste vy zavřeli 2 poslední surky 3. sady, zatímco my zavřeli 2 surky 4. sady. Skončili jste na 45 zavřených.


  Bylo to vcelku vyrovnané, ale byli jsme rychlejší celou dobu, tedy kromě noci, kdy jsme spali. Byli byste druzí i bez výpadku.

  Já osobně se dozvěděl, že se ty rekordy někde zveřejňují, až když jsme byli téměř u konce snažení. Navíc do poslední chvíle nebylo úplně jisté, že se to povede - poslední level padnul celkem se štěstím odpoledne den před finále. Takže jsem raděj nikam nepsal, aby z toho nebylo faux pas :)


  Co se týče technických problémů ve finále, tak to bylo nepříjemné, ale naštěstí poměrně rychle vyřešené. A i když to asi nikdo neposoudí úplně objektivně, tak jsem napočítal zhruba stejné procento chybějících hráčů na obou stranách, takže snad byli oba týmy relativně stejně poškozeny. Akorát jsem se pak bál relogovat po zbytek hry :)


  Nicméně mě napadá, že za celé kolo nebyla údržba ani update. Předpokládám, že to nebyl důvod, ale třebas to občas je potřeba vypnout a zapnout...


  A i když je mi jasné, že za technický stav hry nenesou moderátoři fóra žádnou zodpovědnost, tak bych tě Espace chtěl požádat - apeluj na brzké opravy. Pokud vím, tak minimálně téměř polovina GG netouží po ničem jiném. Tohle není myšleno jako bugreport, ale při tomhle finále se objevil problém se zobrazováním dovezeného zboží do města. Dovezené/požadované tuny se zobrazily jen na maličkatém místečku vedle čísla doručených procent (po otevření města, vyskakovací okno po najetí myší na město na mapě bylo v pohodě, ale je méně praktické). Tohle minulé finále nebylo a od té doby nebyl žádný update hry, pokud se nepletu. Tahle konkrétní věc není vyloženě prioritou, ale chci jen poukázat, že tyhle věci jsou pro nás nejdůležitější - funkčnost hry, ne blýskavá světélka nebo nové doplňky.


  Děkuji za předání zpětné vazby.

  A zmáčknul jsi správný čudl? Protože na okamžité dokončení se musí zmáčknout ten horní, co je běžně zlatý.

  Reading all this, I had to reply once more...


  If I understand your blog post correctly, then I´m guaranteed to win this bonus train in the first set of commercials. It has 70 upgrades and I´m guaranteed to win 1 upgrade withing the first 14 sets of commercials each day. But I will be able to watch another 14 sets of commercials each day, in total 56 commercial per day.


  Now please satisfy my curiosity:

  1) Can I win more than 1 engine upgrade? Am I even guaranteed to win 2? Because if only 1 per day, the round has only 84 days, therefore I can´t max out this bonus engine?


  2) Is the engine upgrade specific or do I get to chose? Because I just might be only getting those sweet reliability upgrades, while my train can only deliver era 1 goods.


  3) Is it possible to buy upgrades with gold? How much 1 costs?


  4) Why not simply limit the amount of upgrades player can get per day? Why is there a need to all the sudden limit the amount of commercial player can watch?


  5) If there simply must be a limit, why not limit the number of second commercials? So you at least prevent bugs breaking this part of the game for some people.


  6) When do you plan to fix bugs with great impact on the game? Like terrible in game forums, not working chat option, huge (comparatively) demands on PC memory....


  But I´m most glad for:

  "Gold icons in the shop checkout screen are now displayed a little larger"

  "Dynamic bundle tile no longer flickers if the offer ends" (what does that even mean?)


  and all the other very important fixed bugs.


  Do you know that you cant bid on a worker, if you type the number a bit slower, because the game thinks you typed too little?


  How do you give a priority to bugs? It´s been almost a year and I havent really noticed any major improvements. Just that my daily login is gone, there is a new and more annoying gold shop and now I wont be able to watch commercials as well.

  How about you limit the upgrades for each era similar to career engine and not limit the amount of commercials one can watch per day? Or do you consider them "unfair advantage" in general? Cause im in a pretty active corp and very few people are watching them except for a couple of days at the start of a new round.

  As you requested I did some calculations regarding this winter event.


  I have managed to gain 1344 winter coins from quests (144 as a bonus from winter market level). And another 2441 winter coins from other sources (winter market, watching comercials, trading resource packages, random coins).


  That´s a total of 3785 winter coins.


  I was able to complete 47 runs which resulted in 202 diamonds.


  This means on average it cost me:

  80,5 coins per run or

  18,7 coins per diamond


  The biggest package for 20 euro was 7 diamonds, 350 coins and 7 x each resource. Prices for resources varied, so I would place the value of 7 x resource at 567 - 623 coins.

  Therefore the total value of this package is about 56 - 59 diamonds.


  Now to compare this to the event results, here is top 10 players, while top 6 is the 1% to get the 1000 career points:


  1. - 273

  2. - 260

  3. - 241

  4. - 226

  5. - 224

  6. - 209

  7. - 208

  8. - 202 (myself)

  9. - 189

  10. - 175


  Most certainly I could have played a bit more and I cant claim for sure, that anyone bought the package. But had i bought the package, I would definitely end up in top 1%.


  I do hope you will strongly consider not placing more P2W factors in this game. Otherwise I only did a bit of a marketing for you for free.

  Heh sure, the classic "it wont matter that much" answer. Never heard that before. P2W always starts like this. Next year people get used to these bundels and you can sell more.

  So instead of thinking about some other way to make the winter event economy work, lets put a 10 euro price tag on it and call it recommended... Man I´m struggling to stay polite.

  You promised fixing bugs, improving performance and other diamond events similar to the winter one. You did not promise to make diamonds just another premium currency.

  I´m sorry for using "kinda" similar topic, but it felt like theres a lot of them about workers.


  Currently I´m playing in a city, where there is a close cooperation within two corporations. We decide everything together, use whatsup etc. Really good relationship, but since both corps are top 10 on server, we compete for workers and its quite sad sometimes.


  Therefore my idea is to share part of worker bonus with friendly corp, something like 50% bonus comes to mind. In order to not have people abuse this, you could share bonuses only with mutual friendships, so you cant have one corp supported by dozens of other corps.

  There could even be a feature of having negative bonus for mutual rivals, but that might be too far.

  There could also be some diminishing returns while stacking multiple workers above 3, so that its not that gamebreaking.


  I think this might put a bit more weight on corp relation feature.